Medinet | Uprzedź grypę – zaszczep się!
1125
page-template-default,page,page-id-1125,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Uprzedź grypę – zaszczep się!

 

Sezon wzmożonych zachorowań na grypę zaczyna się jesienią, kiedy to występują szczególne warunki sprzyjające rozwojowi wirusów grypy. Warto zrobić jak najwięcej, aby ten sezon minął bez zdrowotnych niespodzianek. Dlatego jak co roku zachęcamy naszych Pacjentów do profilaktycznych szczepień ochronnych przeciw grypie. Szczepienia pozwalają nie tylko uniknąć zachorowania, ale jak zapewnia prof. Adam Antczak – przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej – dzięki szczepieniu można uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych.

 

 

W tym roku proponujemy Państwu dwie szczepionki:

Grypa to poważna choroba zakaźna układu oddechowego. W ciągu roku zapada na nią około 330-390 mln ludzi na całym świecie, czyli 5-15 proc. populacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na konieczność szczepienia przeciwko grypie, jako najskuteczniejszej formie przeciwdziałania chorobie. Od ponad czterech lat, to jest od 2013 roku, WHO promuje szczepienia przeciwko grypie, ogłaszając kampanie „Flu Awareness”. Głównym celem kampanii jest zwracanie uwagi na znaczenie szczepień przeciwko grypie, przede wszystkim wśród osób z grup ryzyka, które obejmują między innymi:

 

  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę
  • dzieci,
  • osoby z chorobami współistniejącymi, gdzie szczególnie groźne jest wystąpienie poważnych powikłań w czasie choroby (pacjenci leczący się z powodu chorób przewlekłych i schorzeń układu oddechowego, diabetycy, osoby ze schorzeniami serca-  i układu krążenia, chorujący na nerki)
  • pracowników służby zdrowia.

 

Zachorowalność na grypę w Polsce rośnie. W 2014 roku szacowano ją na 8151,6/100,000, a w 2015 już 9994,7/100,000 przypadków. Sezonowa śmiertelność na grypę wynosi średnio 0,1-0,5 proc. (umiera 1-5/1,000) z 90 proc. śmiertelnością u osób powyżej 60 roku życia. Od 3 lat w Polsce procent osób, które szczepią się przeciw grypie, utrzymuje się na bardzo niskim stałym poziomie wynoszącym 3,7 proc.

 

 

Zaszczep się przed sezonem

Ochrona przed wirusem następuje po około 2-3 tygodniach od podania preparatu.

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o grypie?

Grypa jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Dlatego też szczepienie może być konieczne każdego roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy między październikiem a marcem. Grypa jest chorobą potrafiącą się szybko rozprzestrzeniać. W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią, jest nadal uzasadnione, aby zaszczepić się w okresie do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę.

 

Po podaniu szczepionki układ odpornościowy, czyli naturalny system obronny organizmu, wytwarza własną ochronę przed chorobą – tzw. przeciwciała. Wbrew pojawiającym się niekiedy opiniom, żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy.

 

Najczęściej występujące powikłania to choroby układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok. Do rzadziej występujących, ale bardziej niebezpiecznych, należą zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Zdarzają się także ciężkie powikłania neurologiczne, na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ostrzejszy przebieg mogą przybrać choroby, na które Pacjent cierpi od dłuższego czasu, takie jak astma oskrzelowa, cukrzyca, niewydolność krążenia i choroba niedokrwienna mięśnia sercowego.

 

 

 

Nie zarażaj innych.
Gdy rozpoznasz objawy przeziębienia pozostań w domu

Szczepionka przeciwko grypie chroni nie tylko Ciebie, ale także osoby z Twojego najbliższego otoczenia. Największe ryzyko infekcji występuje w miejscach dużych skupisk ludzi – w przedszkolach, szkołach czy środkach publicznej komunikacji. Dlatego w momencie pojawienia się objawów warto unikać kontaktów z bliskimi i z otoczeniem, aby nie szerzyć zakażenia. Dopóki występują objawy – możemy zarażać innych!

 

 

Dokładne mycie rąk zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji

Częste mycie rąk jest najlepszym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów. Aby skutecznie je usunąć nie wystarczy błyskawiczne opłukanie rąk wodą. Mycie mydłem powinno trwać co najmniej 20 sekund. Badania wykazują, że większość z nas myje ręce zbyt krótko i mało dokładnie. Warto poświęcić na tę czynność nieco więcej czasu i uwagi.

 

 

 

Jeśli podejrzewasz grypę lub gdy przeziębienie nie mija po 3-4 dniach – koniecznie skonsultuj się z lekarzem

Naucz się odróżniać przeziębienie od grypy i nie lekceważ jej. Grypa zaczyna się nagle -zaledwie w kilka godzin pojawia się gorączka powyżej 38-39 stopni C, kaszel, uczucie silnego rozbicia, ból głowy i mięśni. Przeziębienie rozpoczyna się łagodniej. W ciągu kilku dni następuje pogorszenie samopoczucia, następnie pojawia się katar i drapanie w gardle. Organizm potrafi zazwyczaj samodzielnie poradzić sobie z przeziębieniem. Jeśli po kilku dniach nie czujesz się lepiej i pojawiły się nowe objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

 

 

Pamiętaj, że szczepionka przeciwko grypie nie gwarantuje ochrony przed przeziębieniem, gdyż wywołujący je wirus różni się od wirusa grypy.