Medinet | Poradnia Pulmonologiczna
1651
page-template-default,page,page-id-1651,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Poradnia Pulmonologiczna

Godziny otwarcia

Poniedziałek     11:00 – 14:00

Wtorek               13:00 – 16:00

Środa                  11:00 – 14:00

Czwartek            11:00 – 14:00

Rejestracja telefoniczna

tel. 884 994 393

tel. 61 640 00 40 / wew. 3

Poradnia Pulmonologiczna w ramach kontraktu z NFZ działa przy Przychodni Medinet od 2000 roku.

Podstawowym zadaniem poradni jest udzielanie specjalistycznych świadczeń w zakresie

diagnozowania, zapobiegania i leczenia chorób płuc i układu oddechowego.

W poradni istnieje możliwość przeprowadzenia spirometrii i testów skórnych.

Pulmonologia jako specjalizacja medycyny zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Przyczyn chorób układu oddechowego może być wiele i czasami „fundujemy” je sobie sami poprzez niewłaściwy tryb życia, np. palenie papierosów. Inne są wrodzone lub uwarunkowane genetycznie.

Najczęstsze choroby układu oddechowego

 • astma oskrzelowa
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • gruźlica
 • odma opłucnowa
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie płuc
 • rak płuc
 • ostre, nawracające i przewlekłe choroby układu oddechowego – zapalenie oskrzeli, oskrzelików
 • zwłóknienia płuc
 • mukowiscydoza
 • dysplazja oskrzelowo-płucna

Astma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc są najczęściej występującymi chorobami układu oddechowego. Do głównych objawów astmy należą kaszel, świsty, duszność oraz ucisk w klatce piersiowej. Znamienny jest tu napadowy charakter dolegliwości oraz szybkie ich ustępowanie po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Astma może rozwinąć się u osób w każdym wieku, a czynniki ją wywołujące są różne: nawracające infekcje dróg oddechowych, alergie, uczulenie na salicylany, czynniki szkodliwe w miejscu pracy.

 

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w większości przypadków wywołana jest paleniem tytoniu. POChP początkowo przebiega bezobjawowo lecz jeśli nie jest leczona, prowadzi do niewydolności oddychania i niewydolności prawokomorowej serca, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Cierpią na nią osoby w wieku 50+, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W Polsce na POChP choruje ok. 2 mln osób, z czego nawet 80 proc. nie wie, że są chorzy.

 

Kaszel, duszność, świszczący oddech, a także postępująca utrata tolerancji wysiłku, mogą być przyczyną wielu innych chorób układu oddechowego – choroby infekcyjne, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, śródmiąższowe choroby płuc, sarkoidoza, grużlica, nowotwory. Wszystkie te objawy powinny niepokoić i zachęcić do wizyty u pulmonologa. Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwoli zdiagnozować zgłaszane dolegliwości i włączyć leczenie.

Co to jest spirometria?

W poradnia istnieje możliwość wykonania spirometrii. Jest to jedno z najważniejszych badań układu oddechowego, które mierzy objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza, znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Pozwala ocenić wydolności układu oddechowego pacjenta, co ma szczególne znaczenie przy diagnozowania i leczeniu schorzeń obejmujących drogi oddechowe, w tym POCHP i astmy.

Jak wygląda badanie spirometrii?

Spirometrię wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem. Badanie przebiega bezboleśnie, bezinwazyjniei trwa kilka minut. Podczas badania pacjent siedzi swobodnie w pozycji wyprostowanej. W ustach trzyma jednorazowy, plastikowy ustnik, obejmując go ściśle ustami, a na nosie ma zaciśnięty klips uniemożliwiający oddychanie. Ustnik jest połączony ze spirometrem. Początkowo pacjent powinien oddychać swobodnie, a następnie nabierać i wypuszczać powietrze zgodnie z zaleceniami osoby wykonującej badanie. Na tej podstawie mierzona jest pojemność życiowa (FVC), czyli największa ilość powietrza, jaką pacjent może wydmuchać z płuc oraz ilość powietrza wydychanego podczas jednej sekundy (FEV1).

Spirometria – jak się przygotować?

Przed badaniem pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Podczas badania należy oddychać zgodnie z zaleceniami lekarza, aby wyniki były miarodajne i wiarygodne. Spirometrii nie powinno się wykonywać bezpośrednio po wysiłku fizycznym.Przez 2 godziny przed badaniem nie zaleca się spożywania obfitych posiłków. Przed badaniem nie należy palić papierosów ani pić alkoholu (najlepiej przez dobę). W przypadku przyjmowania leków należy indywidualnie ustalić z lekarzem jakie leki można stosować w dniu badania, a jakie należy odstawić.