KWARANTANNA
Od 2 września kwarantanna osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19 została skrócona i obecnie okres kwarantanny ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia na zarażenie albo styczności z osobą zarażoną.
UWAGA!
Osoba skierowana na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest automatycznie objęta kwarantanną od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu. Kwarantanna u takiej osoby ulega zakończeniu z chwilą uzyskania negatywnego wyniku testu, nie później jednak niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania.
Jeżeli test jest pozytywny, kwarantanna automatycznie przechodzi w izolację.
Domownik osoby zakażonej koronawirusem (tj. osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą chorą lub z nią zamieszkująca), od dnia uzyskania przez chorego domownika pozytywnego wyniku testu, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji chorego domownika – czyli np. 10 + 7 dni.
W przypadku kwarantanny, decyzję o jej ewentualnym skróceniu lub zwolnieniu podejmuje – w uzasadnionych przypadkach – nie lekarz POZ, lecz właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny.
IZOLACJA
1. Pacjent z objawami infekcji – w przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz POZ przedłuża izolację i jej zakończenie następuje nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, z czego 3 dni muszą być bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego
2. Pacjenta bez objawów infekcji – zakończenie następuje po 10. dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
W obu przypadkach lekarz POZ, nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania izolacji, podczas teleporady oceni, czy pacjent po 10. dniach może zakończyć okres izolacji. Takie rozwiązanie dotyczy jednak wyłącznie pacjentów, którzy nie mieli objawów klinicznych choroby.
W przypadku pacjentów immunoniekompetentnych (czyli osób, które mają słabą odporność np. cierpią na choroby przewlekłe), okres izolacji może zostać przedłużony do 20 dni (decyzję także może podjąć lekarz POZ).
Zakończenie izolacji domowej następuje automatycznie (z mocy prawa).